גיליון 432 @ 07.12.2006
המדריך השלם לאיתור נעדרים
יש לכם פריט חומרה ישן? רוב הסיכויים שכבר מזמן אין לכם את הדרייברים. כך תמצאו אותם
16:53 22/05/2005


מה הדבר הראשון שהולך לאיבוד לאחר הקנייה של כרטיס חדש ונוצץ למחשב? ניחשתם נכון – תקליטור מנהלי ההתקנים. נראה כי הוא מצליח להיעלם אפילו לפני פתק האחריות. חברו לכך את פירמוט הדיסק הקשיח החצי שנתית (חלונות נהייתה איטית לא?) ותקבלו הרבה אנשים מתוסכלים.

אולם האמת היא שאין סיבה מיוחדת לכעס. בעזרת מספר צעדים פשוטים תוכלו לאתר את הדרייברים הסוררים. יתכן שאפילו במהירות רבה יותר מחיפוש הדיסק המקורי.

החלטתי להדגים לכם את התהליך על ידי חיפוש כרטיס אקראי בגוגל ואיתור הדרייברים המתאימים. שלא תגידו שאני עושה לעצמי חיים קלים.

כעת בואו ונמצא את הדרייברים המתאימים. מהכתוב עליו כל שידוע הוא שמדובר ככל בנראה בכרטיס רשת (עקב הכיתוב "ETHERNET CARD"), יתכן שאפילו מהיר (משום שרשום עליו FAST באותיות נוצצות). מלבד זאת אנחנו לא יודעים עליו דבר .

התחנה הראשונה היא אתר ה-FCC. כל רכיב חשמלי שמיועד ליצוא או שיווק בארה"ב מקבל מספר סידורי מטעם ה-FCC, נציבות התקשורת הפדרלית, שזו המקבילה של משרד התקשורת בישראל (מינוס דליה איציק). הקוד מציין אישור של הנציבות להפצת המוצר בארה"ב. הם לא טורחים אומנם לעקוב אחר סוג החומרה המדוייק ובוודאי שלא אחר המודל, אולם אנחנו עדיין יכולים לקבל מהאתר מידע שימושי. רוב הסיכויים שגם על החומרה שאתם מחפשים בעבורה דרייברים יש קוד שכזה.

הזנתי את קוד ה-FCC במנוע החיפוש:

קיבלתי פירוט של שם החברה המייצרת (Edimax), וגם את תאריך הנפקת האישור (1998).

מדוע חשובה שנת ההנפקה? משום שזאת השנה שבה הוחל בשיווק המוצר בארה"ב. כך נוכל לקבל תחזית כללית לגבי הסיכויים שלנו למצוא את הדרייברים המבוקשים.

מה עושים במקרה ואנחנו לא מוצאים את קוד ה-FCC? על רוב חלקי המחשב מצויין שם היצרן. פרט זה, בצירוף המודל (שבדרך כלל מצויין על גבי מדבקה) יכול לעזור לנו באיתור הדרייברים, על ידי חיפוש פשוט בגוגל. ישנם אפילו יצרנים, כגון Creative, המפעילים מנוע חיפוש באתר שלהם. מנוע זה מאפשר לנו לאתר את הפריט על פי מספר המודל. למעשה זו היא שיטה קלה הרבה יותר. במקרה ולא קיים מספר מודל, ניאלץ לאתר את המוצר על פי התמונות שלו באתר החברה.

השלב הבא היה לגלוש לאתר החברה ולנסות לאתר את הדרייברים המדוייקים. משום שבתמונה לא מצויין מספר המודל, נאלצתי לבצע מעט עבודה בלשית. נכנסתי לאתר של Edimax וחיפשתי מוצרים עם מספר מודל דומה לקוד ה-FCC. הפתעה! איתרתי כרטיס שמספרו 9130 – בדיוק כמו חלקו המרכזי של הקוד. משום שכל שאר המודלים רחוקים מאד מהקוד, הבנתי שמצאתי את מבוקשי.

במקרה ולא הצלחתם לאתר את המבוקש באתר החברה, אל יאוש. האתר DriverGuide (חינמי, דורש רישום) מכיל מנוע חיפוש עוצמתי, החולש על רשימה של כ-100000 רכיבי מחשב שונים.

חיפוש נעים ושלא תתקעו לי בלי דרייברים.

 
כל הזכויות שמורות 1999-2010 © נטוויז'ן בע"מ
קיבלת את ההודעה הזו כלקוח רשום לעיתון האלקטרוני "חיים ברשת". לפרטים נוספים שלח אי-מייל לכתובת service@netvision.net.il