משפט, כלכלה וממשל
אופיס נגד אופיס. הקוד הפתוח יחכה לישיבה הבאה
אופיס נגד אופיס. הקוד הפתוח יחכה לישיבה הבאה
קוד פתוח בכנסת - המשך בדיון הבא
ועדת האינטרנט התכנסה לדיון חשוב מאוד - הכנסת תוכנות קוד פתוח לשימוש ממשלתי. עיקרי הדיון: סטאר אופיס מול מיקרוסופט אופיס, הממשלה בוחנת את נטסקייפ 7, ונציגי מיקרוסופט שלא נתנו להם לדבר
10:49 16/07/2002
באחרונה פורסם "Pooling Open Source Software", דוח שהוזמן על ידי האיחוד האירופי, ואשר המליץ לממשלות האיחוד לעבור לפיתוח תוכנות במודל הקוד הפתוח, מה שייעל את המגזר הציבורי ויחסוך כסף. ביום א' דנה ועדת האינטרנט של הכנסת בנושא שימוש בתוכנות קוד פתוח במשרדי הממשלה, בעקבות פניות בנושא אל יו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל איתן.

הדוח האירופי דן במודל קוד פתוח שזמין לממשלות האיחוד, ולא בנושא המסחרי והאידאולוגי של הפצת תוכנה חינם לעומת הפצת תוכנה בתשלום. ועדת האינטרנט הישראלית דווקא נגעה בתחום האידאולוגי, אולם במקום לדון ביישום מודל הקוד הפתוח בממשלה, התמקדה בתחום המסחרי. בפרט, נסוב הדיון אודות סאן ומיקרוסופט, והתוכנות המשרדיות (אופיס) שלהן. ואפילו הדיון השולי הזה לא הגיע לידי מיצוי: מיקרוסופט, שהוצגה כאיש הרע בסיפור לאורך הדיון, לא זכתה להשמיע את דבריה.כלי במאבק המסחרי
את יתרונות מערכת ההפעלה פתוחת הקוד לינוקס הציג אלכס רייר, מנכ"ל "פריצת דרך", חברה העוסקת בפיתוח תוכנה וניהול רשתות, בהתבסס בעיקר על תוכנות קוד פתוח. רייר שמע שיש כוונה לקיים דיון בנושא הקוד הפתוח, ופנה אל הוועדה בבקשה להשתתף בה.

וזה אולי חלק מהבעיה בדיון שהתקיים אתמול. הוועדה הזמינה לדיון את נציגי סאן (חברה מסחרית, בעד קוד פתוח) ומיקרוסופט (חברה מסחרית, נגד קוד פתוח), אך לא מפתחי קוד פתוח, שידנו ביתרונותיו וחסרונותיו, בלי שאינטרסים מסחריים מובילים אותם. אחד ממצדדי הקוד הפתוח, עו"ד חיים רביה, שייצג בדיון את לשכת עורכי הדין (ואשר תרגם לאחרונה את ה-GPL לעברית), הסביר את הדבר: "קוד פתוח הפך להיות כלי במאבק מסחרי בין מיקרוסופט לחברות אחרות. אנחנו שוכחים שהקוד הפתוח אמור להיטיב איתנו".

רביה טען כי "תלות במערכת הפעלה אחת למחשבים היא בעיה אסטרטגית", והדגים: מה יקרה אם מיקרוסופט, למשל, תחליט יום אחד להפסיק לתמוך בעברית? עוד אמר, כי המחירים הגבוהים של תוכנות מיקרוסופט לא יאפשרו צמצום של הפער הדיגיטלי בין בעלי האמצעים למחוסרי האמצעים.

איתן סירב בשלב מסוים לשמוע את דבריו של רביה, בטענה שהוא חד צדדי. אחרי הדיון אמר רביה שהוא לא שונא את מיקרוסופט, ואף שיבח את מערכת ההפעלה החדשה שלה, חלונות XP. הדבר היחיד שהוא רוצה, הסביר, זה את היכולת לבחור.ידעתם שסטאר אופיס יכולה לקרוא קבצי מיקרוסופט?
נציג סאן, מוטי סדובסקי, מנהל השיווק של החברה בישראל, ניסה לדחוף את חבילות הסטאר אופיס (StarOffice) והאופן אופיס (OpenOffice), מתחרות של חבילת אופיס של מיקרוסופט. לדבריו, גירסה עברית של החבילות תהיה זמינה בסביבות מרץ-אפריל 2003, במחיר של 29 דולר לגירסת חלונות, אף שמשתתפים אחרים בדיון טענו שבאתר מצוין מחיר גבוה יותר - 79 דולר. אחרי הדיון הודה סדובסקי, כי המחיר שציין מיועד לרוכשי כמות גדולה של תוכנות בלבד.

סגן בכיר לחשב הכללי במשרד האוצר, איציק כהן, אמר שהממשלה בוחנת את דפדפן נסטקייפ 7 כתחליף לסביבת מיקרוסופט, ולעדכון קטלוגים בשרת התשלומים הממשלתי, ובוחנת סבסוד של מחקר ופיתוח של אופן אופיס בעברית - לא בהכרח דרך חברת סאן.

סדובסקי אמר, שחבילות האופיס מסוגלות לקרוא פורמטי קבצים של מיקרוסופט. אבי כהן, מנכל מחב"א (מרכז חישובים בין אוניברסיטאי), ניסה לצנן קצת את ההתלהבות: "בעיות התאימות נוראיות, בעיקר עברית-אנגלית". לדבריו, ייתכן שהתוכנות של סאן לא יתאמו לדורות הבאים של מוצרי מיקרוסופט. רייר הסכים לדברים.

לא נתנו להם לדבר
תומך נוסף בקוד הפתוח, עו"ד נמרוד קוזלובסקי, קרא לממשלה "להיות החלוץ שפותח את השער בעבורנו. יכול להיות שענק תוכנה מסוים יפחיד אותנו: תיזהרו, אם תעברו - תיתקעו. זה לא נכון". גם קוזלובסקי אינו שונא את מיקרוסופט: "צריך לדבוק גם בתוכנות קנייניות של מיקרוסופט ואחרות, אבל אין זה אומר שהממשלה לא צריכה להערך לקראת הטמעה של קוד פתוח".

איתן סיכם: "אני שואל את עצמי אם אנחנו צריכים לקבל הכרעות, שהן הכרעות שקוסמות למי שיש לו רצון להיות עצמאי, בעל חירות, בעל חופש, ולהיות אדון לכל מה שהוא עושה, לבין היכולות שלנו להתמודד במלחמה כל כך קשה ומסובכת, שלא בטוח שאירופה מוכנה להכריז עליה".

נציגי מיקרוסופט אפילו לא זכו לדבר: איתן החליט שבעקבות המחסור בזמן (הישיבה, שעסקה בנושאים נוספים, התארכה עד שעות הערב), תנתן להם זכות הדיבור בישיבה הבאה שתערך בנושא.

 
כל הזכויות שמורות 1999-2010 © נטוויז'ן בע"מ
קיבלת את ההודעה הזו כלקוח רשום לעיתון האלקטרוני "חיים ברשת". לפרטים נוספים שלח אי-מייל לכתובת service@netvision.net.il