משפט, כלכלה וממשל
גייטס. רתם את הממשל האמריקני לעזרתו (רויטרס)
גייטס. רתם את הממשל האמריקני לעזרתו (רויטרס)
השגריר של ביל
שגריר ארה"ב בפרו נשלח לשכנע את הממשלה המקומית שלא לנטוש את ספינת מוצרי מיקרוסופט לטובת תוכנות קוד פתוח
16:33 01/08/2002


הפחד כי גם פרו תצטרף לשורה של מדינות השוקלות מעבר משרדיהן לתוכנות הנשענות על קוד חופשי, גרם לחברת מיקרוסופט לגייס את שגריר ארה"ב במדינה כדי לסייע לשכנע את הממשל הפרואני לנטוש את יוזמת החקיקה המוצעת.

מכתב ששלח השגריר האמריקאי, ג'ון המילטון, לנשיא הקונגרס הפרואני, המביע את אכזבתו של השגריר מהצעת החוק הגיע לידי מערכת האתר wired .

במכתבו אשר שלח בחודש יוני מדגיש השגריר כי עמדת ארה"ב אינה שוללת חלילה את התפתחות תוכנות הקוד הפתוח, אך היא תומכת בשוק פתוח בו איכותו של מוצר היא זו שקובעת. הוא הוסיף כי בהוצאת חברות תוכנה כגון מיקרוסופט לדוגמה, אל מחוץ לתמונה, פוגעת פרו למעשה בתעשייה "שיש לה את הפוטנציאל ליצור כ15,000- משרות" בשוק המקומי.ביל הנדיב?

לא רק השגריר גויס לטובת המטרה, ביל גייטס ביקר לאחרונה בפרו והרים תרומה בסך 550,000$ למערכת החינוך הלאומית. השקעותיה של חברת מיקרוסופט בפרו מוערכות בכ50- מיליון דולר, וטיסתו של גייטס באופן אישי למקום, כדי להעביר את התרומה לידי נשיא המדינה, אלחנדרו טולדו, נעשות ללא ספק בתקווה להוריד את הצעת החוק האמורה אל מחוץ לסדר היום הציבורי ולהרוג אותה עוד כשהיא קטנה.

בפרו נשמעת ביקורת, כי לא סביר במיוחד שגייטס יתרום כספים לגוף המעונין להוליך את מיקרוסופט אל מחוץ לזירה וכי יש לשים לב לפרטי העסקה שנרקמה בין טולדו לגייטס.

מכתבו של השגריר לקונגרס הפרואני רק מוסיפה שמן למדורה, כיוון שדרום אמריקאים רגישים גם כך להתערבות ארה"ב בפוליטיקה המקומית.

אמריקה הלטינית מקדמת לאחרונה את נושא הקוד הפתוח ביתר מרץ. בארגנטינה פיתח מרצה באוניברסיטה גרסת לינוקס מקומית המופצת בחינם בקרב תלמידיו. צעדי חקיקה מובאים לדיון כדי לאפשר שימוש בתוכנות קוד פתוח במשרדי הממשלה הארגנטינאית. צעדים דומים נעשים גם בברזיל ומקסיקו.

 
כל הזכויות שמורות 1999-2010 © נטוויז'ן בע"מ
קיבלת את ההודעה הזו כלקוח רשום לעיתון האלקטרוני "חיים ברשת". לפרטים נוספים שלח אי-מייל לכתובת service@netvision.net.il