מולטימדיה ובידור
יוהנסן מדגמן חפות-מפשע
יוהנסן מדגמן חפות-מפשע
הוא זכאי, הוא זכאי
מכה נוספת לתעשיית הבידור במאבקה במשתמשים הקטנים: יון יוהנסן, שתכנת את DeCSS להרצת סרטי DVD על לינוקס, זוכה מאשמת הפרת זכויות יוצרים; התוכנה שלו אמנם מאפשרת שימוש לרעה, אבל היא יועדה לשימוש הוגן
17:11 07/01/2003
יום גדול למשתמש הקטן: בית המשפט הנורבגי זיכה היום (ג') את יון יוהנסן, הנער שנתבע בעקבות פיתוח תוכנה לצפייה בסרטי DVD בשם DeCSS. סוכנות רויטרס מדווחת שהפסיקה התקבלה פה אחד, והיא קובעת שיוהנסן לא עבר על החוק. לתובע, איגוד חברות הקולנוע האמריקאי, שמורה זכות הערעור.

יוהנסן רצה לצפות בסרטי DVD על מחשבו, שמריץ את מערכת ההפעלה החופשית לינוקס. תקליטורי ה-DVD מכילים הגנה נגד אפשרות זו, והתוכנה של יוהנסן עוקפת אותה. בעקיפין, מאפשרת התוכנה גם העתקה פיראטית של הסרט.

האיגוד (MPAA), המייצג את אולפני הקולנוע הגדולים בארה"ב, הגיש ב-99' תלונה נגד יוהנסן, ושכנע את משרד המשפטים הנורבגי להגיש נגדו תביעה. משתמשי אינטרנט וחסידי חופש הביטוי ברחבי העולם מחו על התביעה, ואף החלו בהפצת קוד המקור של ה-DeCSS באמצעים שונים, כמו הדפסתו על חולצות וספלים.

לפני פחות מחודש, ספגה תעשיית הבידור מכה נוספת במאבקה בשימוש ההוגן, כשבית משפט אמריקאי דחה תביעה של חברת אדובי נגד מתכנת רוסי. המתכנת, דמיטרי סקליארוב מחברת אלקום-סופט, פיתח תוכנה שעקפה הגנות על ספרים אלקטרוניים של אדובי, וזאת כדי לאפשר שימושים כמו הדפסה של הספרים והקראתם על ידי תוכנה. בית המשפט פסק כי התובעים לא הצליחו להוכיח כוונת זדון.

 
כל הזכויות שמורות 1999-2010 © נטוויז'ן בע"מ
קיבלת את ההודעה הזו כלקוח רשום לעיתון האלקטרוני "חיים ברשת". לפרטים נוספים שלח אי-מייל לכתובת service@netvision.net.il